Zugló győztes projektje az Urban Innovatív Actions pályázaton
A PÁLYÁZATI PROGRAM
Az Urban Innovative Actions (UIA) program az Európai Bizottság új, kísérleti kezdeményezése a 2014-2020-as időszakban. Az UIA célja, hogy erőforrásokat kínáljon európai városok számára újszerű, innovatív megoldások tesztelésére. A programra az 50.000 főnél népesebb európai városok jelentkezhetnek.
Az UIA programra összesen 372 millió eurót biztosít az Európai Bizottság, a projektek kiválasztása 2015 és 2020 között évente megjelenő felhívásokon keresztül történik.
A harmadik felhívás 2017. december 15-én jelent meg, 2018. március 30-ai beadási határidővel. Ez a felhívás négy témát célzott meg: alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz, levegőminőség, lakhatás, valamint munkahelyek és készségek a helyi gazdaságban. A felhíváshoz 80-100 millió euró forrás áll rendelkezésre, amelyből a nyertes projektek 5 millió euróig részesülhetnek. A projektekhez 20% önerőt kell biztosítani (saját vagy más forrásból). Az UIA-projektek költségvetésének nincs meghatározott mérete; a győztes projektet maximum 3 éven belül meg kell valósítani.
ZUGLÓ PROJEKTJE
A Zuglói Önkormányzat jelentős társadalmi, mérnöki és környezetvédelmi tudással bíró partnereket vont be a projekt kidolgozásába. A lakhatás témakörében benyújtott, E-Co Housing elnevezésű projekt több mint 4,5 millió eurós, közel 1,5 milliárd forintos támogatásban részesült.
A projekt fő célja egy innovatív, fenntartható, önkormányzati bérlakásokat tartalmazó ház kialakítása Zuglóban, amellyel alacsony fenntartási költségű lakásokhoz juthatnak a kerületi lakosok. A Gizella utca 14-16. szám alatti önkormányzati tulajdonú telekre épül majd ez a pozitív energiamérlegű, az építés környezetre gyakorolt hatásait a lehető legkisebbre csökkentő épület. Az épület többszintes lesz, előre gyártott elemekből készül, kb. 25-30 különböző méretű lakás alakítható majd ki benne. A költséghatékonyság érdekében alacsony építési költség, energiahatékony és okos informatikai megoldások képezik a projekt műszaki sarokköveit.
Az épület fizikai megvalósításán túl a projekt célja egy olyan lakóközösség kialakítása, amely generációkon átívelő együttműködésen, befogadáson alapul; önkormányzó módon az egészséges és fenntartható életmódot támogatja.
A projekt része a működés műszaki és társadalmi szempontból történő nyomon követése, annak érdekében, hogy a tapasztalatokat át tudjuk adni, és egy máshol is megvalósítható, sikeresen működő modellt tudjunk létrehozni.
A PROJEKT CÉLJAI
- megközelítőleg 100, különböző életkorú, társadalmi és családi helyzetű zuglói lakosnak nyújtunk megfizethető, fenntartható lakhatási lehetőséget, ezzel is csökkentve a lakásigénylők várólistáját,
- növekszik a több mint két ember elhelyezésére alkalmas zuglói önkormányzati bérlakás-állomány, amelynek bővítésére óriási igény van
- önkormányzati és civil intézmények segítségével a lakóházban sokkal jobb „házon belüli” kommunikáció és személyre szabott szolgáltatás alakítható ki, amely modellként szolgálhat más települések számára,
- a zéró energiafelhasználású épület csökkenti Zugló széndioxid-lábnyomát,
- az építkezés során újrahasznosított anyagok alkalmazásával növelhetjük az erőforrások felhasználásának hatékonyságát
- az esővíz és szürke víz hasznosításával, komposztálással, bio-hulladék újrahasznosításával a ház körül kialakítandó városi kertben a körkörös gazdaság kialakulását segítjük elő.
A PROJEKTBEN RÉSZT VEVŐ PARTNEREK
Vezető partner: Zugló Önkormányzata
Partnerek és fő feladataik a projektben:
- HBH Stratégia és Fejlesztés Kft: projektmenedzsment, partnerek közti munka koordinálása, jelentések, beszámolók összeállítása, kockázatkezelés, minőségbiztosítás, külső kommunikáció
- Energia és Környezet Kft.: okosház-tervezés
- ABUD Mérnökiroda Kft.: engedélyes és kiviteli tervek elkészítése
- Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete: kommunikációs feladatok
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Építészmérnöki Kar, Urbanisztika Tanszék: tanulságok, tapasztalatok leszűrése, összegyűjtése, máshol is alkalmazható mintamodell kidolgozása
- HABITAT for Humanity Magyarország: lakóközösség-építés megalapozása, fenntartható életstílus alapjainak kidolgozása
- GreenDependent Intézet Nonprofit Kft.: fenntartható és okos életstílus kialakításával kapcsolatos programok
- Zuglói Városgazdálkodási Közszolgáltató Zrt.: az új épülethez innovatív monitoring és karbantartási rendszer kialakítása
A MEGVALÓSÍTÁS ÜTEMEZÉSE
Az UIA projektirányító szervezetével folytatandó egyeztetések és részletes előkészítés után a projekt elindítása 2019 elején történik meg.
A projekt konkrét végrehajtására 3 év áll rendelkezésre. Az első évben történik majd az épület részletes tervezése, és az építéshez szükséges engedélyek megszerzése, a közbeszerzés lebonyolítása.
Ezzel párhuzamosan zajlik majd a lakóközösség-építés alapjainak, a bérlőkiválasztás és képzés módszertanának kidolgozása. A második év során épül fel a ház, a harmadik évben már beköltöznek a lakók, a projektben résztvevő szervezetek segítik őket az épület megfelelő használatában, az új típusú, egymás segítő, költségtakarékos működést lehetővé tevő lakóközösség kialakításában.